U sklopu međureligijskog i ekumenskog projekta “Upoznaj, surađuj, moli” u subotu 15. studenog 2014. organizirano je studijsko jednodnevno putovanje sa ciljem posjete sakralnim vjerskim objektima na području grada Siska i Sisačko-Moslavačke županije. Nastavak je to programskog sadržaja ekumenskog projekta znakovitog i simboličnog naziva “Upoznaj, surađuj, moli” čija je svrha kvalitetnije povezivanje, upoznavanje i suradnja triju vjerskih zajednica koji su ujedno i glavni nosioci i realizatori istoga.

Sudionici pomenutog jednodnevnog putovanja ili kako su ga neki nazvali duhovnog izleta bili su vjernici iz Sisačke biskupije, Medžlisa islamske zajednice Sisak i Srpske pravoslavne crkve u Sisku kod kojih se osjetilo pozitivno, radosno raspoloženje već na samom početku ovog uspješnog putovanja koje je započelo od sisačke Katedrale.

Spomenka Jurić, voditeljica Ureda za kulturu Sisačke biskupije kratko nas je upoznala sa bogatom poviješću sisačke katedrale koja baštini 1700 godina kontinuirano postojanje na ovoj lokaciji, a vlč. Branimir Motočić predstavio je glavne značajke unutarnjeg interijera Crkve kroz obredne segmente.

Nakon Katedrale, uslijedila je lagana ekumenska promenada središtem grada do sakralnog objekta SPC-a u Sisku ili hrama Sv.Petke gdje nam je bio domaćin sisački paroh Veselin Ristić zajedno sa svojim vjernicima te je predstavio svoju Zajednicu, hram kroz njegove značajke kao i osnovne oblike molitve u pravoslavlju. Nakon izlaganja svakog od čelnika vjerske zajednice, bilo je predviđeno vrijeme i za pitanja vjernika.

Od hotela Panonija putovanje je nastavljeno autobusom i prva stanica ili destinacija bio je Medžlis islamske zajednice Sisak gdje nam je domaćin bio glavni imam Alem ef. Crnkić sa članovima i vjernicima Islamske zajednice.

Nakon riječi dobrodošlice, Alem ef.Crnkić predstavio je povijest Islamske zajednice u Sisku kroz njezinih 47 godina rada i djelovanja te prezentirao osnovne značajke vjerskog molitvenog prostora. Potom je predstavio islam kroz njezine temeljne istine vjere (imanske šarte) i temeljne islamske dužnosti (islamske šarte).

Nakon predstavljanja Isl.zajednice ali i prikaza islama, vjernici su imali priliku obići prostorije Medžlisa gdje su zatekli polaznike mektebskog vjeronauka kako pohađaju nastavu.

Put je u dobrom raspoloženju i ugodnom razgovoru autobusom nastavljen prema Topuskom kao krajnjem odredištu, a na putu smo svratili u Goru i Glinu.

Gora je mjesto na glavnoj prometnici prema Glini, 8 km jugozapadno od Petrinje. Poznato je po jednoj od prvih gotičkih sakralnih građevina u kontinentalnoj Hrvatskoj te unikatnoj crkvi koja je obnovljena u izvornom obliku na temeljima crkve iz 12. stoljeća.

Tu nas je dočekao domaći župnik don Paško Glasnović koji nas je okrijepio sokovima i kavom, a vjernici su obišli i zdanje obnovljene crkve sa kratkim predstavljanjem njezine povijesti.

Sljedeća desintacija bila je grad Glina, smješten  u srednjem toku istoimene riječice Gline  između  Zrinske Gore i Pokuplja. Ispred glinske Crkve dočekao nas je vlč. Ivan Mađer koji nas je upoznao sa posebnošću crkve, njezinim odlikama ali i o stanovništvu grada Gline koji se može nazvati ekumenskim gradom u kojem žive katolici, pravoslavci i muslimani.

Topusko je najpoznatije po svojim termalnim vodama ili toplicama za koje se navode da su po kvaliteti treće termalne vode u Europi. U to se nažalost nismo mogli ovaj put uvjeriti ali smo se uvjerili u slasan ručak u Hotelu Topusko sa ugodnim druženjem i pauzom. Potom smo posebnost Topuskog upoznali kroz Cistercitsku opatiju-portal koja je bila jedan od najreprezentativnijih vjerskih objekata u srednjovjekovnoj Hrvatskoj. Izgrađena je u gotičkom stilu, a do danas je ostao sačuvan samo portal. Opatija se nalazi u samom centru Topuskog.

U Topuskom nam se pridružio glavni imam MIZ Karlovac Admir ef. Muhić u društvu supruge i zamjenika načelnika općine Cetingrad koji su obišli s nama lokacije portala Opatije ali i Pravoslavne crkve u Topuskom kao i župu u kojoj nas je primio franjevac Goran Rukavina. Tu smo imali priliku saznati više o franjevcima, a posebno o franjevcima kapucinima po kojima upravo taj topli napitak na koji smo možda i pomisli nosi ime.

U Pravoslavnoj crkvi sv.JOvana u Topuskom koja je izgrađena 1973. godine dočekao nas je jerej Mile Ristić koji je vrlo rado predstavio rad i djelovanje svoje zajednice.

Pored sadržajno vrlo bogatog i edukativnog putovanja kroz posjete pomenutim sakralnim vjerskim objektima, putovanje je rezultiralo obnavljanjem mnogih poznanstava i uspostavljanjem novih prijateljstava jer su sudionici bili ljudi bliske životne dobi.

Po povratku smo svi zaključili kako nam ovakvi sadržaji i programi trebaju kako bi osnažili duhovno zajedništvo kroz promoviranje ljepote, radosti života u svojoj vjeri, kulturi i tradiciji.

A.C.