-
-
Ramazanska vaktija uvećana
DNEVNI NAMAZI
Sabah-namaz će se klanjati 30.min nakon zore zbog sabahske mukabele koja će se učiti poslije sehura.
Podne-namaz i ikindija-namaz će se klanjati po vaktiji.
Akšam-namaz će se klanjati u džem’atu kada budu organizirani zajednički (džem’atski) iftari.
MUKABELA
Mukabela se počinje učiti u nedjelju, 05.06.2016. nakon ikindije-namaza.
Svaki dan se mukabela uči nakon sehura (sabahska) i nakon klanjanja ikindije-namaza.
NOĆNI NAMAZI
U zadnjoj trećini Ramazana klanjat će se noćni namazi poslije ponoći.
PREDAVANJA I DERSOVI
Pred ikindiju-namaz održavat će se kratki dersovi
Pred jaciju odnosno teravih-namaz održavat će se povremeno kratka predavanja ili obraćanje gostiju predavača, učači Kur’ana.
PRIGODNI PROGRAMI
21.06.2016. (utorak) Lejletu-l-Bedr ili Noć Bedra (17.noć Ramazana) bit će obilježena prigodnim mevludskim programom sa predavanjem.
25.06.2016.(subota) Dan oslobođenja Mekke (20.noć Ramazana) bit će obilježena predavanjem.
01.07.2016. (petak) Lejletu-l-Kadr (27. Noć Ramazana) bit će obilježena posebnim mevludskim programom uz noćni-namaz i zikr.
IFTARI
Planirani su DŽEMATSKI IFTARI u kojem svi sudjeluju sa pripremom i donošenjem hrane, OMLADINSKI IFTARI, MEKTEBSKI IFTAR, IFTAR ZA ŽENE o čemu ćete blagovremeno biti informirani tijekom Ramazana
RAMAZANSKI BAJRAM JE U UTORAK (05.07.2016.)
Sabah-namaz 04.40 h Bajram-namaz 06.00 h
SADEKATUL-FITRE: Sadekatul-fitr je bajramski doprinos koji muslimani daju (u ime Boga dž.š.) siromasima krajem ramazana, pred Bajram kako bi što ljepše proveli Bajram. Ovaj doprinos se ranije davao u živežnim namirnicama u visini jednodnevne ishrane za jednu osobu dok se danas preračunava u novčanoj vrijednosti te se izdvaja u Fond Islamske zajednice (BEJTUL-MAL) koja raspoređuje za vjerske škole te socijalno ugrožene i siromašne. Vitre se daju u apoenima od 30, 50 i 100 kn ovisno o kvaliteti jednodnevne ishrane davatelja vitara.
ZEKAT: Riječ zekat u arapskom jeziku ima značenje rast i čistoća. Ova dva značenja su prisutna u terminološkom značenju riječi “zekat” koje ona ima u Šerijatu (islamskom pravu). Zekat čisti od grijeha osobu koja ga izdvaja. Takoder, čisti dušu od ružnog svojstva – škrtosti. Davanje zekata uzrokuje napredak i rast imovine, s obzirom na to da se dolazi do transfera jednog dijela imovine u posjed siromašnih i potrebnih. Allah dž.š. kaže: “Štogod vi udijelite, On će to nadoknaditi.” A u hadisu se kaže: “Davanje zekata neće nikada umanjiti imetak.” Zekat je obaveza svakog muslimana, razumnog, slobodnog, punoljetnog, koji je upoznat sa propisima o zekatu. Zekat su dužni dati oni muslimani i muslimanke, čija imovina iznosi koliko jedan nisab (određena količina) u zlatu ili srebra. Ova vrijednost treba biti u posjedu obveznika cijelu godinu, ili bar da se nađe u njegovu posjedu na početku i na kraju godine. Ako netko ne bi posjedovao nisab nije dužan niti dati zekat. Nisab za ovu godinu iznosi 3.211,00 eura ili 24.018,00 preračunato u kune po tečaju na dan davanja zekata. Ovo je ujedno i najmanji iznos koji moramo posjedovati da bi smo bili dužni platiti zekat. Zekat se plaća u visini 2,5%. Stoga najmanji zekat koji treba ove godine platiti je cca 80 eura preračunato u kunskoj vrijednosti na dan tečaja. Ako netko želi platiti manji iznos od navedenog to se neće smatrati zekatom nego sadakom.
Tijekom Ramazana Ured Medžlisa bit će otvoren radnim danom 10.00 – 12.55, pred teravih-namaz te po potrebi džem’atlija u vremenu prije i poslije dnevnih namaza.
Nedjeljom Ured ne radi.
Related