U utorak, 24. rujna 2013. u hotelu Westin održan je svečani prijem diplomatskog kora i zvaničnika različitih institucija povodom 68. obljetnice nezavisnosti Republike Indonezije koji je organizirao veleposlanik Republike Indonezije u R Hrvatskoj NJ.E Agus Sardjana. Na poziv veleposlanika R Indonezije, prijemu se odazvao glavni imam Alem ef. Crnkić koji je bio u društvu izaslanika muftije zagrebačkog Mevludi ef. Arslanija, tajnika Islamske gimnazije Bermina Meškića i člana Mešihata IZ-e u Hrvatskoj Irhada Meheljića. 

Indonezija je velika ostrvska zemlja rasprostranjena na više od 10.000 ostrva, ukupne površine skoro dva miliona kilometara kvadratnih, a taj ogroman arhipelag nastanjuje čak oko 240 miliona stanovnika – što Indoneziju čini četvrtom najmnogoljudnijom zemljom na svetu. Indonezija je i zemlja sa najvećim brojem muslimana na svijetu.

Od 1511. godine počinje kolonijalno razdoblje indonezijske historije kada je zauzimaju Portugalci, a nešto kasnije Englezi i Holanđani. Kolonijalno razdoblje prestaje završetkom drugog svjetskog rata 1945. godine kada su Indonežani proglasili nezavisnost, a Sukarno postao prvi predsjednik. Njegov nasljednik, bivši general Suharto obilježio je noviju historiju, zaustavivši privredno propadanje.

Korijeni islama u Indoneziji datiraju još od poslanika Muhameda a.s., ali postoji veoma interesantna priča o tome kako je islam došao u ovu zemlju i kako se širio. Tradicija islama započela je sa lutkarskom predstavom “Wayang” koja je prikazivala legende hinduske tradicije. Dolaskom islama, ova igra počela je poprimati motive islamske tradicije. 

U prošlosti se odvijala trgovina između Arapa i Kineza, tako da je islam polako dolazio i na obalu Indonezije. Do 1945. godine u Indoneziji je bilo nekoliko sultanskih uprava, ali je uprkos kolonizaciji Holandije uspjela sačuvai svoj jezik i jedinstvo vjere. Indonezija je postala međunarodno priznata zemlja 1949. godine.

Indonezija je danas najbrojnija muslimanska zemlja sa demokratskim uređenjem, slobodna i aktivna u sociološkom smislu.

Prva izgrađena džamija je državnog karaktera, a sve druge džamije su potpuno neovisne od državnih institucija. Svu vjersku i materijalnu pomoć džamije dobijaju od džemata vjernika i raznih udruženja i fondacija (vakufa). Vjerski službenici imaju aktivnu ulogu u javnom životu.

Džamije su otvorene za siromahe i putnike koji mogu prenoćiti u njihovim prostorijama, a često se organizuju i razni kulturni događaji.

U obrazovnom sistemu Indonezije vjera ima značajnu ulogu. U školama i medresama izučava se arapski jezik i hadisi.

Velika pažnja poklanja se halal certifikatu. Postoji i Udruženje za zekat čija je funkcija da pazi na to da se u zemlji redovno plaća zekat.