Već nakon 4 dana kako traje Popis stanovništva u BIH, pristižu prijave i žalbe o kršenju popisne procedure. Do sada je registrirano oko stotinu prijava o nepravilnostima u popisu, koji traje od 1. do 15. listopada. Kako su rekli aktivisti monitoring tima, najviše je prijava o nedovoljno educiranim popisivačima te onima koji ne rade u skladu s propisima.

Osobito je dramatično u dijelovima Republike Srpske, odnosno u Trebinju. Kako je za Agenciju Anadoliju kazao trebinjski glavni  imam Husein ef. Hodžić, zabilježen je i jedan smrtni slučaj koji se dovodi u vezu s popisom. Naime, Alija Šehović, umirovljeni  povratnik iz Njemačke, htio je pored sebe da popiše i svoju suprugu i djecu koji su bili privremeno odsutni iz mjesta Popisa i po popisnoj proceduri punoljetan član domaćinstva ima zakonsko pravo da popiše privremeno odsutne članove domaćinstva ali popisivač je to odbio učiniti. Naime, prema riječima efendije Hodžića, popisivač Pavle Gobović, čovjek iz susjednog sela, navodno nije želio popisati članove obitelji povratnika Alije Šehovića i njegova brata Hajrudina. Nakon brojnih intervencija, to je obavljeno u večernjim satima. Iznervirani je čovjek, međutim, jutros pronađen mrtav u svojoj kući, a popisivač i njegova instruktorica iz Bileće Nada Denda su posljednji koji su ga vidjeli.

Obitelj, ali i povratnici u Trebinju vjeruju da je Šehović umro od posljedica moždanog udara ili infarkta srca, i to zbog posljedica stresa koji je pretrpio prethodnog dana upravo zbog popisa.

‘Alija ova poniženja nije mogao izdržati. Ljudi nam, evo, umiru zbog popisa. Ovo se mora zaustaviti. Mi ćemo čak predložiti bojkot popisa, jer ovako više ne ide’, ocijenio je Hodžić.

Još jedan primjer očiglednog kršenja zakona stiže iz Zvornika.

U mjestu Vidakova njiva, u Podrinjskoj ulici u domaćinstvu povratnika A.S., popisivač Ivana Radić, stanovništvo je popisivala grafitnom olovkom!?

Nakon što je primijećeno da je to radila i u drugim bošnjačkim domaćinstvima popisivač je prijavljen popisnoj komisiji.

Na upit zbog čega to radi, Ivana je kazala da radi po instrukcijama instruktora Jelene Duvnjak zbog, navodno, mogućih grešaka koje bi se pojavile tokom popisa, a koje bi se ispravile bez poništavanja obrasca?!

Od Ivane smo čuli da je praksa tzv. ispravljanja obrazaca uobičajena kod njene instruktorice.

Popisna komisija ih je danas pozivala na razgovor a postoji sumnja da je ovaj vid manipulacije i kršenja zakona od strane srpskih popisivača organizovan i sistematski u samom gradu Zvorniku, gdje su Bošnjaci 1991. godine činili natpolovičnu većinu.

Džem’atlije Medžlisa IZ Sisak također pokazuju visok stupanj zainteresiranosti za Popis stanovništva u BIH, posebno jer je veliki broj džem’atlija porijeklom iz općina koje su danas u sastavu RS entiteta poput Bosanskog Novog, Bosanske Dubice, Prijedora itd.

Već smo zabilježili slučaj jednog našeg džem’atlije koji se u petak, 04. listopada žalio kako u Bos. Dubici popisivač nije htio popisati njegovu djecu iako je davao podatke poput JMBG-a što je potrebno za popisivanje odsutnih lica.

OVIM PUTEM APELIRAMO NA SVE NAŠE DŽEM’ATLIJE KOJI PRIPADAJU OPĆINAMA U SASTAVU RS ENTITETA DA SE MAKSIMALNO POTRUDE I LIČNO SA SVOJOM PORODICOM OTPUTUJU U SVOJA MJESTA, KONTAKTIRAJU MJESNOG POPISIVAČA TE IZVRŠE POPIS.

TO JE NAJBOLJI I TRENUTNO JEDINI NAČIN DA SE ADEKVATNO IZVRŠI POPIS NA TERITORIJI RS ENTITETA.

PRENOSIMO SAOPĆENJE FONDACIJE “POPIS 2013” O KRŠENJU POPISNE PROCEDURE.

– Prognoze o namjernim i planskim kršenjima zakonskih odredbi i pravila popisne metodologije na štetu nesrpskog, a posebno bošnjačkog stanovništva u entitetu RS, već se potvrđuju. 

Popisivači i instruktori, koji su zaduženi i plaćeni, te pred zakonom odgovorni, da vrše i jamče valjano obavljanje Popisa, u više sredina u RS-u otvoreno poduzimaju i odobravaju radnje koje su u direktnoj suprotnosti sa popisnom procedurom i zakonskim odredbama. Neophodne i adekvatne reakcije Općinskih popisnih komisija za sada izostaju.

U Banjalučkim naseljima Majdan, Vrbanja i Čelinac, u Mrkonjić Gradu, Prnjavoru, Bosanskoj Dubici, Kotor Varosi i u Zvorniku instruktori ne dozvoljavaju a popisivači ne popisuju osobe iz bošnjačkog naroda koje nisu prisutne, iako je punoljetni član domaćinstva prisutan, što je grubo kršenje zakonskih i podzakonskih akata koji se odnose na Popis stanovništva. Neki od popisivača i instruktora tu svoju protuzakonitu zabranu sprovode na krajnje grub način.

Ističemo kao karakterističan primjer postupanje instruktora Marionele Verem u Mrkonjić Gradu koja predstavlja Bošnjake u zakonom predviđenoj etničkoj strukturi instruktora i popisivača. Premda nema nikakve veze sa Bošnjacima niti je predložena od neke bošnjačke asocijacije ili institucije ona zauzima mjesto koje po zakonu pripada Bošnjacima i tim istim Bošnjacima ne dozvoljava popisivanje.

U Zvorniku je popisivač pored punovažne oznake “X” samovoljno dopisao i “Bošnjak” za više desetina Bošnjaka, i to je instruktorica Živanović Zorica opravdala kao ispravan postupak, a radi se o grubom kršenju jasno određenog postupka u metodologiji Popisa.

Sa pojedinostima ovih slučajeva na zakonit način su upoznati odgovarajući organi Agencije za statistiku Bosne i Hercegovine. Zahtijevamo i očekujemo hitnu reakciju po ovim protuzakonitim aktivnostima i sankcioniranje svih koji krše zakonom popisane procedure. 

Fondacija Popis 2013. će i u narednim danima pratiti i bilježiti sve ovakve slučajeve i o njima obavještavati nadležne državne organe i bosansko-hercegovačku javnost, stoji u saopćenju za javnost Fondacije „Popis 2013“.