„Mladi-nova snaga i nada džemata“ naziv je Drugog predramazanskog susreta Reis-ul-uleme s mladima koji su održani 20.-22. travnja/aprila 2018.godine u Travniku, a na kojima su ove godine učešće imali predstavnici mladih iz Hrvatske kroz delegate OKM-a Sisak iz MIZ Sisak na čelu sa glavnim imamom Alem ef. Crnkićem.
Organizator susreta bila je Uprava za vjerske poslove Rijaseta, a pozvani učesnici su najaktivniji članovi Mreže mladih (njih 140) i koordinatori omladinskog aktivizma ispred medžlisa,muftijstava-mešihata. Pored BIH, sudjelovali su predstavnici mladih Mešihata IZ-e u Hrvatskoj, Srbije i Njemačke.
Trodnevni program realiziran je u prostorijama Elči Ibrahim-pašine medrese, dok je jedan dio drugog dana susreta bio rezerviran za obilazak znamenitosti i posjetu Vlašiću.
Sa zadovoljstvom možemo istaknuti kako je Susret i druženje mladih ispunilo očekivanja, smisao i svrhu u punom smislu te riječi kroz edukativni, vjerski, društveni, nacionalni, kulturni i umjetnički program, a mišljenja smo da su prethodno navedene komponente realizirane u cjelokupnom idejno-koncepcijski osmišljenom programu.
Večer uoči radnog početka Susreta mladih za 140 mladića i djevojaka i koordinatora ‘’Mreže mladih’’ upriličeno je druženje sa dr. Safijom Malkić, stručnom saradnicom u Odjelu za brak i porodicu Rijaseta Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini i doc.dr. Enes-ef. Svrakom šefom Odjela za mektebsku nastavu i mlade Rijaseta.
Prvi dan susreta održata su edukativna predavanja sa aktualnim temama poput: “Mladi, sudionici vjerskog i društvenog života u džematu”, “Mogućnosti znanja u postfaktičkom dobu”, “Mladost; percepcija i vizualizacija budućnosti”, te teme koje se dotiču omladinskog aktivizma općenito i konkretnog projekta Mreža mladih.
U svom obraćanju mr. Nusret ef. Abdibegović, direktor Uprave za vjerske poslove, mladima je govorio o temi “Mladost: percepcija i vizualizacija budućnosti”, s posebnim osvrtom na potencijale u našim džematima i radu na ojačanju veze između Islamske zajednice i omladine kako bi se naša omladina lakše sačuvala svih pošasti današnjice.
Tokom susreta mladima se obratio i mr. Sulejman ef. Čeliković, glavi imam MIZ Kakanj s posebnom imaginarnom prezentacijom današnje omladine koja je primjer aktivnosti u svojim džematima. Sadržanost teme o kojoj je pričao glavni imam MIZ Kakanj ogleda se i u samom nazivu teme:”Mladi- sudionici vjerskog i društvenog života u džematu.”
Tema koja je posebno izazvala pažnju mladih bila je tema “Mogućnost znanja u postfaktičkom dobu”o kojoj je govorio Muftija goraždanski Remzija ef. Pitić.
Poslije izlaganja svakih od navedenih tema mladi su imali priliku da iznesu svoja mišljenja i da daju prijedloge za nastavak sličnih okupljanja, od kojih su neke odmah i usvojene.
Zanimljivi su bili „primjeri dobre prakse“ kroz izlaganje širokog spektra aktivnosti koje je realizirala Mreža mladih Muftijstva sarajevskog, a prigodno prezentaciju na ovu temu imao je koordinator Mreže mladih Muftijstva sarajevskog Miralem ef. Babajić i
Student Fakulteta islamskih nauka Ali Drkić govorio je o oblicima i mogućnostima pozicioniranja mladih u okvirima Islamske zajednice dajući dosadašnji pogled na poziciju omladine i perspektive budućeg djelovanaj i rada.
Značajka i odlika edukativnih sesija bila je u davanju respektabilnog prostora mladima da artikuliraju svoja promišljanja, poglede i stavove uz mogućnost davanja konkretnih prijedloga, sugestija, smjernica za afirmaciju rada s mladima.
Mladi su to izvrsno iskoristili te je većina predstavnika mladih iz svih medžlisa, muftijstava-mešihata, sudjelovala u diskusiji, davajući konkrektne prijedloge i smjernice.
Popodnevni sati bili su namjenjeni za slobodne aktivnosti odnosno posjetu znamenitostima Travnika što su mladi i iskoristili kroz posjetu Starom gradu kao i travničkoj čaršiji.
Poslije ikindije-namaza, organiziran je zajednički odlazak na Vlašić gdje su svoju „mladalačku energiju“ mnogi potrošili u šetnji prirodom i uživanju na čistom zraku i sunčanom danu.
Večera za sve je bila u hotelu „Pahuljica“ na Vlašiću te potom povratak u Elči-ibrahim pašinu medresu gdje se druženje nastavilo uz neformalno „večer ilahija i kasida“.
Drugi dan susreta bio je posvećen prezentaciji određenih projekata Mreže mladih, a potom je održan susret i druženje sa generalom Atifom Dudakovićem koji je održao inspirativno i nadahnuto predavanje o svom životnom putu sa vrlo važnim porukama iz svoga života.
Dio susreta posvećen je i dodjeli nagrada za trojicu prvoplasiranih na konkursu za najsadržajniju hutbu na temu “Međumuslimanski dijalog i razumijevanje”.
Nagrade su uručene Ejub ef. Veliću, imamu džemata Briješće u Sarajevu, Muhidin ef. Musi, imamu džemata Brestovsko u Kiseljaku i hfz. Maid ef. Ibrahimoviću, imamu džemata Soukbunar u Sarajevu.
Na kraju ovog druženja, jedan mladić i jedna djevojka odabrani su da rezimiraju i sublimiraju zaključke, a to su učinili Armin Čusto i Larisa Karaosmanović koji su odaslali snažne i dojmljive poruke.
Armin Čusto, aktivista mreže mladih iz Bugojna je u svom izlaganju pozvao mlade da akcenat stave na Bošnjake koji žive u Prijedoru, Bosanskoj Gradišci, Vlasenici, Rudom, Kotor-Varoši, ali i našem Sandžaku i Hrvatskoj.
– Približimo Krajinu, Posavinu, Hercegovinu našoj centrali-našem glavnom gradu Sarajevu.’’ poručio je Čusto.
Iako je Reis-ul-ulema planirao ovaj susret s mladima, „čovjek snuje, a Bog određuje“ te je reis-ul-ulema imao iznenadnu obavezu za putovanje u inozemstvo ali je poslao poruku-pismo mladima na ovom Susretu.
Niko vam ne može garantovati da se u životu nećete susresti sa neuspjehom i gubicima i mi vas od toga ne možemo zaštititi, ali vas možemo naučiti da budete uporni, odlučni i ustrajni. Ne možemo vam obećati da nećete u društvu nailaziti na nepravdu, laž i korupciju ali vas možemo naučiti da zlo prezirete, da se protiv njega borite i da uvijek podstičete na dobro a odvraćate od zla, poručio je Reis-ul-ulema, između ostalog u svom pismu-poruci mladima.
Na kraju čuvajte sebe od zla i grijeha, čuvajte svoje roditelje i gradite našu zajednicu i državu. To je vaš svijet, vaš dom u kojem ćete živjeti u kojem ćete, Božijom voljom, ove vrijednosti prenositi na svoju djecu i znajte da je ipak bolje ulagati u vlastiti dom nego u onaj iznajmljeni pa makar bio veći i ljepši, istakao je Reis-ul-ulema.