U ponedjeljak, 25.11.2013. u hotelu Panonija u organizaciji Gradskog i Županijskog Vijeća bošnjačke nacionalne manjine održan je prigodan program povodom obilježavanja Dana državnosti BIH. Prisutne je pozdravio i poselamio Adis Keranović, zamjenik predsjednika ŽVBNM koji je u nekoliko prigodnih rečenica istakao značaj ZAVNOBIH-a od čije Rezolucije je prošlo 70. jubilarnih godina. G-din Keranović je iskoristio priliku kako bi predstavio rad Vijeća u smjeru dinamičnih aktivnosti usredotočenih ka edukaciji mladih ali i uspostavljanju veza sa diplomatskim predstavništvima u cilju jačanja gospodarstva lokalne samouprave.
Potom je prisutne pozdravio dožupan Sisačko-Moslavačke županije Zdenko Vahovec koji je pohvalio aktivnosti i rad bošnjačkih asocijacija i Vijeća naglasivši kako je Sisačko-Moslavačka županija dosada za rad svih nacionalnih manjina uplatila značajna sredstva. Dožupan je posebno istakao važnost budućeg Islamskog kulturnog centra čiji je projekat SMŽ-e neizmjerno pomogla, a u proračunu za iduću godinu planirana su sredstva za sufinanciranje odnosno završetak projektno-tehničke dokumentacije IC u Sisku.
Glavni imam Alem ef. Crnkić uputio je čestitku-poruku povodom Dana državnosti BIH koju donosimo u integralnom obliku:
Danas i večeras obilježavamo punih 7 decenija ili jubilarnih 70 godina od najvažnijeg događaja u povijesti BIH, a to je zasjedanje ili Rezolucija ZAVNOBIH odnosno Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBIH) koje je svojom rezolucijom 1943. godine obnovilo državnost BIH potvrdivši njen povijesno-politički i državno-pravni kontekst. BiH je na čist i častan način branila i odbranila svoju državnu, političku, pravnu opstojnost, nezavisnost, samostalnost, suverenost u višestrukoj agresiji i genocidu nad njenim građanima od 1992 do 1995. godine u antifašističkom, narodnooslobodilačkom ratu. I uvijek će to časno i pošteno odbraniti jer ima višestoljetnu tradiciju susretanja i miješanja različitih civilizacija i kultura koje su se sintetizirale u specifičnoj duhovnosti.
Upravo ta njena specifična duhovnost oličena u Ideji Bosne i Bosanskom duhu na čijim osnovama se gradi suvremni čovjek i civilizacija čini bosanskohercegvačko društvo specifičnom i nedjeljivom političkom zajednicom i državom. To joj je pomoglo da preživi do danas. Odluke ZAVNOBiH-a su bile dio borbe za ideale i projekat jedinstvene, slobodne, ravnopravne i demokratske BiH koju niko i nikada ne može uništiti.
Za te ideale borio se prvi predsjednik samostalne BIH rahmetli Alija Izetbegović, a povodom 10 godina od njegove smrti i 30 godina sarajevskog procesa jučer je u Sarajevu završen dvodnevni Međunarodni naučni simpozij na kojem su se sintetizirale ideje rahmetli Alije Izetbegovića.
Jedne prilike je rekao: „A to što mi nazivamo Bosnom nije samo parče zemlje na Balkanu. Za mnoge od nas, Bosna je ideja. To je vjera da ljudi različitih religija, nacija i kulturnih tradicija mogu živjeti zajedno.
Na tragu njegovih misli, ideja i želja je i njegov sin, član Predsjedništva BIH Bakir Izetbegović koji je svoju čestitku završio onako kako ću i ja završiti:
Volite sebe i svoju zemlju, poštujte svoje komšije, budite antifašisti, budite protiv onih koji su htjeli da podjele ovu zemlju i koji su potirali tragove drugih i drugačijih”
VIŠE SLIKA POGLEDAJTE NA: