Na poziv Bosansko-austrijskog kulturnog centra “Dzemat Wels” muftija dr.sc.Aziz ef. Hasanović bio je glavni gost na svečanosti “Noć vakifa” u Welsu u subotu, 18. ožujka 2016. Delegaciju Islamske zajednice u Hrvatskoj sačinjavali su još mr.sc.Nermin Botonjić, mr.sc.Mirza ef. Mešić i prof. Alem ef. Crnkić.
U sklope ove posjete Gornjoj Austriji, muftija dr.sc.Aziz ef. Hasanović je predvodio džumu-namaz u džem’atu “Pravi put” u Ennsu kod imama-domaćina Midhat ef. Kupinića gdje je govorio o izazovima i perspektivama muslimana u europskom kontekstu te naglasio važnost kvalitetne integracije u austrijsko društvo koje nudi širok spektar mogućnosti i prilika za naše ljude na čemu trebamo biti zahvalni.
U sklope hutbe prezentirao je trenutno najveći infrastrukturni projekat Islamske zajednice u Hrvatskoj kroz početak gradnje Islamskog kulturnog centra u Sisku koji će predstavljati treći Islamski centar u Hrvatskoj i četvrtu džamiju. S tim u vezi u džem’atu je organizirana namjenska sergija kao vid podrške ovom, za muslimane Siska najvažnijem projektu od kada žive na ovim prostorima.
Glavni imam MIZ Sisak Alem ef. Crnkić bio je hatib u džem’atu Gmunden kod imama-domaćina Enver ef. Ikića gdje je održao hutbu na temu: “Trajna dobra djela kao snažan izraz življenja islama i potvrde imana”, a u kojoj je kroz prizmu kur’ansko-sunnetskih izvora naglasio važnost individualne prepoznatljivosti u trajnim dobrim djelima sa kojima oplemenjujemo naš ovodunjalučki život ali i ostavljamo iza sebe izvor-seharu dobrih djela čiji plodovi će nam dolaziti na budućem svijetu.
Poručio je kako će džamija i IKC u Sisku predstavljati “lađu spasa” za generacije muslimana kojima je džamija iznimna potreba putem koje mogu očuvati svoj identitet, posebno budućih generacija od izazova društva i vremena te da je za njih u Sisku buduća džamija najljepši san i najvažnija potreba.
I u džem’atu Gmunden organizirana je namjenska sergija te dobrovoljni prilozi džem’atlija sa željom da se ugrade u trajno dobro.
Glavni domaćin bio je Bosansko-austrijski kulturni centar “Džemat Wels” koji su boravak gostiju iz Hrvatske učinili ugodnim i sadržajno ispunjenim od obilaska znamenitosti lijepog gradića Welsa do razgovora, druženja i razmjene iskustava i mišljenja, a sve sa ciljem jačanja najvažnije institucije u Bošnjaka, Islamske zajednice.
Džemat Wels daje jednu upečatlljivu i unikatnu sliku džemata koji na najbolji način svjedoči svoju poziciju unutar europskog društvenog konteksta te sukladno tome pokazuje otvorenost prema društvu kroz osjećaj doprinosa u izgradnji multikulturalnog i multireligijskog društva s kojim se postižu ciljevi promocije univerzalnih vrijednosti.
Dolazak ispred ovog džem’ata daje vizualnu percepciju i poruku kroz elemente tri zastave na jarbolu: bosanske, austrijske i europske unije, potom sam naziv džemata kao i njegove aktivnosti u kojima ne manjkaju multidisciplinarni religijski skupovi, ekumenski susreti, posjete i prijemi koji svjedoče opredjeljenost i stav džemata da je jedini put u punoj otvorenosti prema društvu sa kojim je moguć samo jedan put-dijalog i afirmacija univerzalnih vrijednosti koje nas vežu i spajaju.
Sadržajna koncepcija i struktura programa svečanosti “Noć vakifa” organizirana u gradskoj dvorani “Stadthalle” iskazuje nekoliko poruka među kojima je jedna najizraženija: “Ljepota života u bogatstvu i radosti svoje kulture, vjere i tradicije kroz blagodat društva kojeg zajednički gradimo”.
Hafiz Senad Podojak, imam džemata Wels koji je svoje imamske kvalitete ugradio u džemat, na samom početku svečanosti poselamio je goste izrazivši zadovoljstvo dolaskom muftije zagrebačkog te je potom govorio o važnosti vakufa, vrijednosti vakifa te njegovim tragovima i odjecima.
“Postojanje vakufa svjedoči (simbolično kazano) tragove njihovih osnivača, odnosno dobrotvora, koji su kroz svoje hajrate nadživili svoje fizičko postojanje, istakao je hfz. Podojak, navodeći tarih sa jednog istanbulskog hajrata gdje je upisano: “Ako te prolaznici upitaju za imena vakifa, onih koji izgradiše ovaj hajrat, kaži im jasno: Što će vam imena?To što vidite, ovaj hajrat, to je ime njihovo”.
Svečanost je bila ispunjena zanimljivim točkama, među kojima je najviše ovacija prisutnih, izazvao nastup članova folklornog društva “Trg Bošnjaka” čiji su ovo prvi javni nastupi, a aplauz prisutnih izazvala je i intepretacija ilahije “Budi” od hafiza Podojaka koju je izveo na zamolbu voditeljice.
Muftija dr.sc.Aziz ef. Hasanović u vrlo nadahnutom obraćanju prisutnima poručio je da svi večeras ovdje svjedoče kako nisu umrli Gazi Husrev-beg, Isa-beg Isaković, Ferhad-beg jer upravo su oni ti koji dokazuju kontinuitet vakufa u našoj islamskoj tradiciji; mi odavde šaljemo poruku našem okruženju ali i cijeloj Europi: “Mi smo ovakvi muslimani kakve vidite, nemamo rogove..najbolji smo susjedi, najbolji smo građani”…Ponosan sam na vaše uspjehe i vaša postignuća jer to je ono što će nam biti ponos na ovom svijetu i spas na budućem svijetu.
Muftija je naglasio da muslimani u europskom kontekstu imaju samo tri pravca, a jedino je jedan ispravan put i pravac.
Getoizacija, asimilacija ili integracija.
Mi bosanski muslimani najbolje živimo jedini ispravan put i pravac, a to je integracija:volimo i čuvamo svoje, a poštujemo tuđe te se ponašamo u skladu pozitivnih zakona države u kojoj živimo.
Tijekom svečanosti uručena su priznanja dvojici austrijskih policajaca u Welsu koji su nedavno spasili život jednogodišnje djevojčice te se na taj način promoviralo načelo potpomaganja u dobročinstvu.
Središnji dio svečanosti bio je u obliku izlaska vakifa na pozornicu te uručivanje i dodjela poklona u vidu knjige “Bihaćki vakufi”, a koje je uručio muftija Hasanović zajedno sa hafizom Podojkom i predsjednikom džemata Mirsadom Bašagićem.
Ukupno je 130 vakifa u džematu Wels, a neki su bili spriječeni da budu prisutni zbog bolesti ili odlaska u BIH, istakao je hfz. Podojak.
Po doživljenom i viđenom možemo samo konstatirati da je džemat Wels paradigma jednog kvalitetnog dzemata u Dijaspori.