Draga braćo,

Danas postimo 18. dan mubarek Ramazana i približavamo se najljepšem i najslađem dijelu ramazana, posljednjoj trećini Ramazana koja već nastupa sutra od akšam-namaza.

Šta to znači za nas? Kažu učenjaci da se svako djelo zaokružuje završetkom što znači da i naš post, svi naši ibadeti u ramazanu, najveću slast, intenzitet trebaju dobiti u posljednjoj trećini ramazana.

Sada je, sportskim rječnikom kazano finale. Sada se odlučuje hoćemo li iz ramazana izaći kao pobjednici, ili kao gubitnici, nesretnici. Pobjednik je onaj ko izađe iz ramazana rahat, čist od grijeha, rasterećen od grijeha, a gubitnik je onaj ko izađe iz ramazana sa neoproštenim grijesima. Svi smo svjedočili kako su prve dvije trećine ramazana brzo prošle, prohujale, taman se zagrijali i navikli na ramazanski sistem i već dolazi posljednjih 10 dana ramazana…ali nije kasno, jer već sutra ulazimo u posljednju trećinu ramazana čije ne dane, već sate i minute, a posebno noćne sate i minute ne smijemo bagatelisati, potcjeniti ili zanemariti. TV uređaji, Internet, mobitel u posljednjoj trećini ramazana se šalju na godišnji odmor, oni se sada odmaraju od nas i mi od njih, naš televizor sada treba biti Kur’an, pokrivač nam treba biti postekija ili serdžada, a naš mobitel nam treba biti tespih sa kojim ćemo zikriti. Sada se jastuk malo gura u stranu.

U ovoj trećini  nalazi se najvrijednija noć u godini, Lejletu-l-Kadr čija vrijednost prelazi 84 godine ljudskog života. Zamisli, ako potrefiš činiti ibadet u ovoj noći, računa ti se vrijednost tog ibadeta 84 godine. Dva rekata u ovoj noći, to je kao da ste klanjali 84 godine. Koliko je to samo sevapa?! Jedna suza u ovoj noći je kao more isplakano u pokornosti i strahu od Allaha, more koje će biti stavljeno na vagu vaših djela. Uzeti majku za ruku u ovoj noći znači kao da ste bili dobri prema njoj 84 godine, a sadaka kao da ste davali svaki dan u istom periodu. 

Poslanik je posebno u posljednjoj trećini ramazana oživljavao noći klanjajući Salatut-tehedždžud, dakle, noćni namaz kojeg nije izostavljao ni kada je bio bolestan ili prekomjerno umoran, pa bi u tim situacijama klanjao sjedeći.

Zamislite ovaj podatak. Muhammed, sallallahu ‘alejhi ve sellem, je kako stoji u Sahihu, po predaji Ebu Huzejfe, radijallahu anhu, jedne noći na kijamu tako dugo učio da je na jednom rekatu proučio čitavu Suru El-Bekare, Suru Ali ‘Imran i Suru En-Nisa’ (to je 105 stranica), a učeći ajete u kojima se spominje prijetnja, zastao bi moleći Allaha, subhanehu ve te’ala, da ga sačuva od nje. Kada su sklanjali dva rekata, došao je Bilal ibn Rebah, radijallahu anhu, da najavi skori dolazak sabaha! Zamislite, draga braćo.

I ovog ramazana, draga braćo, uljepšat ćemo posljednju trećinu ramazana kroz klanjanje noćne nafile u našem džematu. Posebnu ljepotu, slast i draž u Ramazanu osjetimo kroz klanjanje noćnog namaza. Noćni namaz ćemo klanjati svake neparne noći počevši od nedjelje, 21. noći Ramazana, 10. minuta nakon ponoći.

U drugom dijelu hutbe, draga braćo, želim vas podsjetiti na četvrtu islamsku dužnost, a to je zekat.

Zekat je u Kur’anu spomenut zajedno sa namazom na 82 mjesta što aludira na jednu neraskidivu vezu između te dvije obligatne obaveze.

Onima koji ne daju zekat, a dužni su ga dati propisana je kazna na ovome i na budućem svijetu.

Poslanik a.s. je rekao: “Svaki narod, koji je odbio dati zekat, Allah je iskušao glađu i sušom.”

Također, drugi hadis: “Svako uništenje imovine, na kopnu ili moru, je zbog nedavanja zekat na nju.”

Što se tiče kazne na budućem svijetu, u jednom strašnom hadisu Poslanik opisuje šta će se desiti sa onima koji nedaju zekat, a bili su dužni:

Kome Allah, dš.š., bude dao imetak, a on ne bude na njega davao zekat, biće mu taj imetak pretvoren u zmiju otrovnicu čija je glava ogoljena sa dvije crne mrlje. Ona će mu se obaviti oko vrata na Sudnjem danu, ščepati ga za donju vilicu i reći će mu: – Ja sam tvoj imetak, ja sam tvoje bogatstvo! A zatim je Poslanik, s.a.,, citirao kur’anski ajet: Neka oni koji škrtare u onome što im je Allah iz obilja Svoga daje nikako ne misle da je to dobro za njih; ne to je loše za njih. Na Sudnjem danu biće im o vrat obješeno ono čime su škrtarili. Allah će nebesa i Zemlju naslijediti. Allah dobro zna ono što radite. (Alu ‘Imran, 180).”

Hazreti Omer kaže: -Volio bih čovjeka vidjeti kakav je kada stavi ruku u džep i dijeli, nego kada ga vidim na sedždi da dršće. To je dakle veličina islama, da čovjek svojom rukom pomaže druge.

Poslanik se kune da onome koji daje zekat i sadaku neće se ništa umanjiti od imovine niti će osjetiti manjak.

Poslanik nas poziva da zaštitimo naš imetak zekatom pa kaže:

„Zaštitite vaš imetak zekjatom, liječite vaše bolesne sadakom (milostinjom) i pripremite se dovom protiv nesreće.”  

Zekjat je zaštita i lijek, uzrok za bereket (blagoslov) u: životu, porodu, dugovječnosti; odgađa razne nesreće i bolesti, gasi kabursku vatru i patnju.

Ovogodišnji nisab ili najmanji iznos koji se mora posjedovati da bi bio dužan dati zekat je 3074,00 eura što znači da onaj koji je imao tokom godine dana u tom iznosu i više novca u banci, pod jastukom kod kuće, dužan je na svoj iznos dati 2.5 % zekata. Najmanji ovogodišnji zekat je 77 eura, što je oko 577 kn.

ZEKAT SE DAJE NA:

-ušteđevinu, godišnji ili mjesečni osobni dohodak (plać-e) ukoliko se nakupi višak u iznosu nisaba, zlato i srebro, vrijednosne papire (dionice, obveznice, čekove itd.), poljoprivredne proizvode, trgovačku robu, rudna bogatstva, energente, naftu i naftne derivate, na prihod od iznajmljivanja nekretnina, obrt, ordinacije, zanatske radnje, autorske honorare, stoku itd.

Dakle, zekat se daje na imovinu koja se umnožava, raste, uvećava, što je jedno od jezičkih značenja samog pojma zekat.

Najveći uvjet da na prethodno pomenuto dajemo zekat jeste da ta imovina prekogodini, da je u vrijednosti pomenutog nisaba i da ne spada u osnovne životne potrebe. U osnovne životne potrebe ubraja se ono što je čovjeku neophodno za normalan život i standard, a to je kuća ili stan gdje živi, odjeća, obuća, namještaj, automobil, oružje, knjige, alat za rad ili ono što koristi za svoj posao itd.

Draga braćo, dobro razmislimo o tome jesmo li obveznici zekata ili nismo jer ukoliko nam se desi neka šteta, jedan od razloga može biti nedavanje zekata. Nemojmo dozvoliti da nam zbog 576 kn propadne ili uništi se nešto što vrijedi 10 puta više. KO daje zekat, neće osiromašiti, već će sačuvati i osigurati ono što ima, a tko ne daje, a dužan je, dovodi svoju imovinu u opasnost da bude uništena.

Pored zekjata mi imamo još jedno drugo davanje koje je vezano za mubarek dane ramazana i koje se mora dati do prije početka klanjanja bajram namaza, a to je sadekatu-l-fitri, odnosno zekjatu-l-fitri: -Post ramazanski lebdi između neba i zemlje sve do onog trenutka dok musliman ne da sadekatu-l-fitr. Sadekatul-fitr se daje na osobe a ne na imetak, tako da je svaki domaćin dužan da da sadekatul fitr za sebe i svoju porodicu i to u visini jednodnevne ishrane.

Nemojmo se mnogo dvoumiti oko toga hoćemo li naš zekat i sadekatul-fitr dati u fond Bejtul-mal Islamske zajednice ili na neko drugo mjesto.

Dajući zekat i vitre u Islamsku zajednicu, dajemo svoje povjerenje ali prebacujemo i odgovornost Islamskoj zajednici da rasporedi ta sredstva kategorijama onako kako su Kur’anom određena. Dajući zekat i vitre na neko drugo mjesto, onda sami preuzimamo na sebe odgovornost pred Allahom dž.š. da li smo dali na pravo mjesto.

Hatib: Alem ef. Crnkić