Na samom početku prve džume u Novoj hidžretskoj godini, želim Vam čestitati Novu 1434. hidžretsku godinu sa dovom Allahu dž.š. i željom da nam bude ispunjena zdravljem, bereketom, svakim hajrom i da nam bude bolja nego prethodna. Molim Allaha dž.š. da u Novoj hidžretskoj godini učinimo što više hajra, dobrih djela, te da budemo bliži našem Gospodaru.
Prvi hidžretski mjesec, muharrem, svrstava se u plejadu odabranih-svetih mjeseci. Evo nam, draga braćo, još jedne prilike koju ne smijemo propustiti, prilike za sve one koji su željni Allahove milosti, oprosta, da malo radeći mnogo sevapa zaradimo. U mjesecu muharremu to je zaista moguće. Allah nam daje takvu priliku. Posebno smo sretni što mjesec muharrem dolazi u zimskom periodu kada su dani kratki, A kad to kažem onda mislim na post, jer najvrijednije, najbolje, najljepše što se može učiniti u muharremu jeste post. Post u zimskom periodu je poput svježeg ili hladnog plijena. Imam Tirmizi u svom Sunenu bilježi predaju od Amira b. Mes’uda, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao:
‘’Hladni plijen je post u zimskom periodu.’’ Ebu Hurejre, r.a., rekao je: ‘’Zar nećete da vas uputim na hladni plijen.’’ Pa su rekli: ‘’Naprotiv.’’ On reče: ‘’Post u zimskom periodu.’’ (Šejh Albani je ovaj hadis ocijenio vjerodostojnim)
Kada se kaže ‘’hladni plijen’’, time se misli na lahkoću posta u hladnim i kratkim danima.
Naziv mjeseca muharrema izveden je iz arapskoga korijena „úa-rre-me“, a ima značenje „svet“, „nepovrediv“, „zabranjen“ ali i „neukroćen“ (meúarrem).
Kaže Uzvišeni Gospodar, u 36. ajetu Sure Et-Tevbe:
«Broj mjeseci u Allaha je dvanaest, prema Allahovoj Knjizi, od dana kada je nebesa i Zemlju stvorio, a četiri su sveta; to je prava vjera. U njima ne griješite!…» (Suretu Et-Tevbe: 36)
Jedan dio učenjaka tumačio je ovaj ajet sljedećim riječima: ”Allah je zabranio nasilje – grijehe, u svim mjesecima tokom godine, a nasilje i grijesi u svetim mjesecima strožije su zabranjeni i više kažnjivi, kao što su i grijesi na svetim mjestima strožije zabranjeni nego na drugim mjestima.”
Naš Stvoritelj nam zabranjuje griješenje u ta četiri mjeseca, a Poslanik s.a.v.s. u hadisu pojašnjava koja su to četiri sveta mjeseca:
Dvanaest je mjeseci u godini, a četiri su sveta, tri dolaze jedan za drugim: zul-ka’de, zul-hidždže i muharrem, i redžeb koji pada između dva džumadeta i šabana.“
Zbog čega je mjesec muharrem odlikovan i odabran mjesec.?
Prije svega, to je mjesec s kojim započinje hidžretska godina. Muharrem označava početak nove hidžretske godine. To treba označiti i početak u našim životima. Treba donijeti nijjet i kazati: želim u Novoj hidžretskoj godini biti bolji musliman, privrženiji, želim češće i više dolaziti u džamiju, želim u ovoj Novoj hidžretskoj godini upisati tečaj kur’anskog pisma, takve želje treba željeti. Želim manje ogovarati, prenositi tuđe riječi, želim manje vrijeđati čast i ugled drugog muslimana koji moraju biti nepovredivi. Nažalost, vidim ljude koji od svog islama nemaju ništa drugo osim vanjske manifestacije, padaju na sedždu, a u srcima su zlobni, osjećaju licemjerstvo, munafikluk.
Ono po čemu se mjesec muharrem najviše odlikuje nad drugim mjesecima je po njegovom desetom danu koji je i dobio naziv Ašura od arap.glagola ašere (deset), a to je deseti dan mjeseca muharrema. Taj dan pada sljedeće subote, tj 24.11..
Dan Ašure je kod muslimana poznat i kao “عِيدُ الأَنْبِيَاءِ” , tj. “Bajram vjerovjesnika”, jer je Allah, s.w.t., na ovaj dan mnogim poslanicima ukazivao posebne počasti.
U tom smislu se navodi da je na ovaj dan: 1) Junusa, a.s., izbacio kit iz svoje utrobe na obalu mora, 2) Allah, dž.š., je oprostio Ademu, a.s., nakon što je prekršio Njegovu zabranu, 3) trgovačka karavana, koja je putovala prema Egiptu, izvadila je iz bunara Jusufa, a.s., 4) Jakubu, a.s., je vraćen vid, 5) Ejjubu, a.s., je vraćeno zdravlje poslije bolesti od koje mu se raspadalo tijelo…
Međutim, po velikom broju islamskih učenjaka, mnogi događaji za koje se vjeruje da su se desili na Dan Ašure nemaju vjerodostojno utemeljenje u islamskim izvorima. Samo za one događaje za koje imamo utemeljenje u Kur’anu i Sunnetu, možemo tvrditi da su pouzdani.
Kako provesti mjesec muharrem i posebno njegov deseti dan poznat kao Dan Ašure?
Na prvom mjestu, čuvati se griješenja i sve što vodi griješenju, a truditi se uraditi više dobrih djela jer je ovo sveti mjesec. Na drugom mjestu, pored redovnih vjerničkih dužnosti, post ima veliku vrijednot i značaj u mjesecu muharremu.
Mnogi ljudi ne znaju da je post u mjesecu muharremu na velikom stepenu pohvalnosti, čak da je Allahov Poslanik potvrdio da je post u muharremu najvredniji nakon ramazanskog posta. Kazao je Allahov Poslanik: ”Najvredniji post, nakon ramazanskog, je post u Allahovom mjesecu muharremu, a najbolji namaz, nakon obaveznih, je noćni namaz.” (Muslim) Ponavljam, poslanik nam je potvrdio da je post u muharremu najvrijedniji nakon ramazanskog posta. Subhanallah. A još ovi lijepi zimski dani koji su kratki. Braćo, upamtimo, muharrem se pomjera, a sad nam je došao zimi. Ko to ne bi iskoristio. Ako već ne možeš postiti mnogo u muharremu, onda posebno treba postiti dane oko Ašure.
Poslanik, s.a.v.s., je za vrijeme svoga boravka u Mekki postio deseti dan muharrema. Nakon dolaska u Medinu našao je da Jevreji poste Ašuru, pa je u tom smislu i slijedeća predaja:
Prenosi Ibn Abbas, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., kada je došao u Medinu, našao Jevreje kako poste Ašuru, pa je upitao: “Šta je ovo?” Rekli su: “Ovo je lijep dan, dan u kojem je Allah (s.w.t.) spasio Benu Israelćane, od njihova neprijatelja, pa ga je postio Musa (a.s.).” Rekao je: “Meni je Musa bliži od vas!” – pa je postio i naredio drugima da poste.» (Buharija)
Imam Ahmed u El-Musnedu navodi predaju:
“…To je dan u kojem se zaustavila lađa na brdu Džudijj, pa ga je Nuh postio…” (Ahmed)
Ibn Abbas, r.a., pripovijeda:
Prenosi se od Ibn Abbasa, r.a.,: “Nisam vidio Poslanika, s.a.v.s., da sa više želje posti neki dan od Ašure i ovoga mubarek mjeseca (misleći na ramazan).” (Buharija)
Dakle, događaji koji se mogu vezati na osnovu pomenutih hadisa za Dan Ašure ili deseti dan Muharrema su spašavanje Musa a.s. i njegovog naroda od faraona i zaustavljanje Nuhove a.s. lađe na brdu Džudijj. Još prije nego što je propisan post u mjesecu ramazanu, prije nego što je naređen post u mjesecu ramazanu kao farz-obavezan post,dakle tokom boravka poslanika Muhammeda a.s. i prvih muslimana u Mekki, Muhammed a.s. je uobičavao postiti 10. dan Muharrema, a kada je učinio hidžru u Medinu i kada je zatekao Jevreje da poste taj dan te čuo njihovo obrazloženje još se više obavezao i bivao ustrajan u postu desetog dana muharrema. Još mu se više želja učvrstila.
U Muslimovoj zbirci se nalazi hadis, koji govori o tome da je post Ašure uzrok praštanja grijeha učinjenih u protekloj godini:
Prenosi Ebu Katada, r.a., da je jedan čovjek pitao Poslanika, s.a.v.s., o postu Ašure, pa je rekao: “Post Ašure je uzrokom praštanja grijeha koji su učinjeni protekle godine!” (Muslim)
Preporuka je Poslanika, s.a.v.s., da se pored desetog dana muharrema posti dan prije (ili dan poslije), pa u slijedećoj predaji stoji:
Prenosi se od Abdullaha ibn Abbasa, r.a., da je Poslaniku, s.a.v.s., nakon što je postio i naredio ashabima da poste Ašuru rečeno: “O Allahov Poslaniče, to je dan koji obilježavaju Židovi i Kršćani!” Rekao je Poslanik, s.a.v.s.,: “U narednoj godini ćemo inša-Allah postiti i deveti dan!” Pa on nije dočekao narednu godinu, jer je Poslanik s.a.v.s. preselio te godine!” (Muslim)
Posteći deveti dan muharrema, muslimani se i u ovom ibadetu razlikuju od Jevreja. S’ time u vezi je i slijedeća predaja: “Postite jedan dan prije i jedan dan poslije” (Muslim).
Međutim, po mišljenju velikog broja učenjaka, a taj stav je preferirao i šejhul-islam Ibn Tejmijje, nije pokuđeno da se posti samo dan Ašure, bez da čovjek posti deveti ili jedanaesti dan muharrema i da postigne nagradu za post na Dan Ašure. A ko želi i može više, za njega je bolje, a Allah najbolje zna.
Braćo, post u ovim kratkim zimskim danima je velika Allahova, dž.š., milost i lahak plijen, bez bilo kakvog napora, isto kao što je post u danima ljetne žege, poseban ibadet i za njega slijedi nagrada koju ne možemo ni zamisliti.
Braćo! Pred nama je još jedna prilika da zaradimo dobro djelo i očistimo se od grijeha, pa nemojmo je propustiti! Ne propustimo da postom, kao jednim od najiskrenijih ibadeta, u ovim danima oživimo pritvrđeni sunnet našeg Vjerovjesnika, s.a.v.s., da zaradimo hajr, da steknemo ljubav Allaha, dž.š., da Mu se i na ovaj način približimo i da Mu iskažemo pokornost!