U susret mjesecu zul-hidždžetu, mjesecu hadža i propisa kurbana, glavni imam posvetio je hutbu vrijednostima i odlikama ovog svetog mjeseca:
Hvala Allahu dž.š., na milosti i ni’metima kojima nas daruje i neka je salavat i selam na Njegova Poslanika Muhammeda, a.s., na njegovu poridicu, ashabe i sve sljedbenike do Sudnjega dana.
Draga braćo,
Danas je posljednja džuma u mjesecu zul-ka’detu, a u ustorak, 16.listopada nastupa sveti mjesec zul-hidždže odnosno prvi dan posljednjeg hidžretskog mjeseca 1433.hidžretske godine.
Upravo zbog toga današnju hutbu sam posvetio temi: Mubarek dani mjeseca zul-hidždžeta.
Mubarek mjesec koji je pred nama svrstava se u jedan od 4 po Kur’anu sveta (odabrana) mjeseca El-ešhuri hurum. Kur’an kada govori o tim odabranim mjesecima onda navodi: U njima (misleći na 4 odabrana sveta mjeseca) ne griješite! Iz ovih riječi proizilazi da je grijeh u svetim mjesecima prodorniji, jači i opasniji. U skladu s tim, obaveza čuvanja od griješenja prema Allahu, dž.š., i ljudima još je prioritetnija u mubarek mjesecu zul-hidždžetu.
Po čemu je mjesec zul-hidždže odabran, poseban, svet?!
Mjesec zul-hidždže je mjesec koji je prožet važnim ibadetima i propisima koji se čine samo u ovom mjesecu. Među tim propisima i ibadetima dva najvažnija su hadž i klanje kurbana. Prema tome mjesec zul-hidždže je mjesec hadža i mjesec kurbana.
Već prvih deset dana i noći zul-hidždžeta su najodabraniji. Allah dž.š. se zaklinje sa deset noci mjeseca zu-l-hidže, pa kaže: “Vel fedžr, ve lejalin ašr, veššef-i vel vetr, vellejli iza jesr…” – „Tako mi zore!” I deset noci! (El-Fedžr, 1-2) Po mišljenju Ibn Abbasa, Ibn Zubejra, i mnoge uleme to je prvih deset dana zu-l-hidždžeta. Allah dž.š., se zaklinje ovim danima, a ono sa cime se zaklinje Allah sigurno da ima posebnu važnost.
Najodabranija generacija muslimana je prvih deset dana zul-hidžeta doživljavala i prema njima se ophodila kao prema zadnjoj trećini mjeseca ramazana. Kako i ne bi kad je Muhammed, s.a.v.s., na njihovu veličinu i značaj ukazao tako jasno i nedvosmisleno.
Muhammed a.s. je o vrijednosti prvih deset dana i noći mjeseca zul-hidždžeta rekao sljedeće:
„”Nema dražih dana Allahu dž.š., za primanje dobrih djela od ovih dana. Rekoše: “Ni džihad na Allahovu putu?” Rece: “Ni džihad na Allahovu putu, osim da covjek izadje sa svojim imetkom i ne vrate se ni jedan!” (Buharija)
U drugom hadisu Poslanik nas informira kojim ibadetom da uljepšavamo ove odabrane-mubarek dane pa kaže:
„”Nema vrijednijih dana kod Allah dž.š., niti dražih Njemu, od ovih deset dana, pa pojacajte u njima tehlil (izgovaranje šehadeta), tekbir (velicanje Allaha dž.š.) i tahmid (zahvale Allahu dž.š.!”
Iz ovih riječi doznajemo da su dani i noći zul-hidždžeta dani zikra, veličanja i slavljenja Allaha dž.š., a posebno tekbira. Ako nas Poslanik obavještava da su ovo odabrani mubarek dani u kojima je lijepo što više jezikom donositi zikr na Allaha dž.š. i činiti dobra djela onda se vjernik tako i ponaša. Zamislimo se i zapitajmo da li je naš jezik više bio uposlen u ogovaranju, ružnim i bestidnim riječima, psovkama ili u govoru o dobrom, lijepom i korisnom. A Poslanik nas obavještava da nijedan manji organ čovjeka neće uvesti u džehennem kao jezik. Jezik te može odvesti u džennet a i u džehennem.
Zamisli, tako mali organ, uopće ga ne vidiš, a u džehennem te strpa!
Draga braćo, u jednom hadisu Poslanik kaže: “Najvrednije sto sam rekao ja i ono sto su rekli poslanici prije mene u danima ove desetine je: LA ILAHE ILELLAH, VAHDEHU LA ŠERIKELEH.
To je jedan od najodabranijih zikrova.
Draga braćo, i ove hutbe želim vas podsjetiti na važnost propisa klanja kurbana. Sjetimo se da je kurban naš štiti, naš otkup za grijehe, naš način zahvale Allahu dž.š., naša žrtva. S prvom kapi krvi na Zemlju Allah Uzvišeni oprašta čovjeku i njegovoj porodici grijehe.
Draga braćo, upamtite da je kurban prvenstveno propisan da se kolje živima. Za hajr i dobro sebe i svoje porodice koljemo kurban. Umrlima se kurban kolje tek po oporuci. Poslanik nam prenosi da je najvrednije i najbolje što čovjek može učiniti na dan Kurban-bajrama je da zakolje kurban, a onima koji ne kolju kurban, a imaju mogućnosti Poslanik kaže da se netrebaju približavati mjestu gdje se klanja bajram. S obzirom da jednu trećinu mesa dijelimo siromašnima, socijalno ugroženim, ove godine svatko od vas ko kolje kurban može dio kurbanog mesa odvojiti za našu braću i sestre u prognaničkom naselju Mala Gorica. Još jednu važnu stvar želim napomenuti kada je u pitanju kupovina kurbana, a to se sa ovog mjesta puno puta ponovilo. Naime, nemojte da vas onaj ko vam prodaje kurban prevari na način da vam kaže kako se ne smije cijenkati kod kupovine kurbana. To je čista laž, izmišljotina i nema veze sa islamom. Vrijednost kurbana ne opada time što ćete se vi nagađati za cijenu. Trgovina je trgovina. Prema tome, to su trgovačka posla, a nikakvi islamski adet ili ne daj Bože propis.