U subotu, 10. januara u jutarnjim satima Gospodaru se vratila hadži hanuma Fatima Karaga, supruga dugogodišnjeg sisačkog imama Fuada ef. Karage. Smrt ju je zatekla prilikom posjete kćerki Mersihi u njezinom domu. Način njezinog  preseljenje na Ahiret odraz je i njezinog načina života; tiha, nenametljiva, odmjerena u govoru, pristupačna, jednostavna.Tako je i preselila; ne napativši ni sebe ni druge, dušu je polahko ispustila.

Hadži hanuma Fatima Karaga je  u braku 55 godina sa Fuadom ef. Karagom, uglednim i respektabilnim imamom koji je svoju bogatu imamsku karijeru započeo u Jajcu kao imam Ibrahim-begove džamije, potom u Mrkonjić gradu kao imam Kizlaragine džamije i na kraju kao vjersko-prosvjetni referent za područje Velike Kladuše. U svakom od tih područja ostavio je važan doprinos o kojem mogu svjedočiti današnje generacije muslimana.

U Sisak su doselili 1982. godine po želji i preporuci dr.Ahmeda Smajlovića nakon plejade imama koji su kratko boravili u tom džem’atu. Od sisačkog džem’ata izgradili su harmoničan, homogen i uređen  džem’at sa brojnošću članova Islamske zajednice postavljajući kvalitetne standarde vjerskog života i duhovno izgrađujući džem’at kroz period od 22 godine.

Posebno je bio težak period tijekom Domovinskog rata u Sisku kada se mesdžid nalazio 500 m od prve borbene linije, a imamska porodica Karaga živjela je u skromnim i skučenim prostorijama vakufske kuće, sadašnjeg Medžlisa u dvije prostorije punih 16 godina.

I pored poziva  muftije Omerbašića da zbog opasnosti po život napuste Sisak i dođu u Zagreb, Fuad ef. i Fatima-hanuma kazali su, da dok je posljednjeg džem’atlije, neće napuštati džem’at. Džuma-namaz se klanjala i za vrijeme najžešćih napada na grad.

Tijekom tog perioda Fatima-hanuma je održavala, uređivala džamiju i pospremala je nakon svakog mevluda, tevhida, vjerskog, obrednog skupa, a vrata njezine dvije sobe uvijek su bila otvorena za sve džem’atlije prije i nakon mevluda.

U utorak, 13. januara na platou gradskog groblja u Sisku klanjata je dženaza-namaz i ispraćaj Fatime-hanume na kojoj su pored brojnih džem’atlija prisustvovali muftija u mirovini Ševko ef. Omerbašić i muftija dr.Aziz ef. Hasanović sa suradnicima.

U svom obraćanju muftija Hasanović istakao je kako kvalitetan i predan rad Fuada ef. ne bi bio moguć bez svesrdne podrške, razumijevanja i sabura Fatime-hanume koja je, zajedno sa svojim suprugom podigla i odgojila četvero djece: sina Zuhdiju ef., kćerke Zilhu, Mersihu i muallimu Amilu koja danas kroz vjeroučiteljski poziv odgaja generacije muslimana u osnovnim školama.

O tome tko je bila Fatima-hanuma svjedoče dvije ahmedije, sina Zuhdije ef. i unuka Mirze ef. Žerića, naglasio je muftija dr. Hasanović.

Alem ef. Crnkić u svom nadahnutom obraćanju govorio je što znači biti supruga imama u kontekstu Fatime-hanume i njezine požrtvovanosti.

Biti supruga imama, efendije nije nimalo lahka i jednostavna uloga. To znači živjeti iznimno dinamičnim i stresnim životom, u svakodnevnoj komunikaciji sa ljudima, podnositi ljudska raspoloženja, reakcije, komentare, a s druge strane sve to primati sa osmijehom, uzvratnom lijepom rječju, objašnjavanjem i respektom džem’atlije koji očekuje da bude zadovoljan.

Biti supruga imama, efendije znači biti spreman mijenjati adresu stanovanja, odlaziti u potpuno novo mjesto sa novim okruženjem, novim očekivanjima od tog okruženja i novi početak.

Biti supruga imama, efendije znači biti svome suprugu neizmjerna podrška kao imamu, ulijevati mu samopouzdanje, a pored svega toga odgajati i podizati svoju djecu jer mi imami odgajamo džem’atsku djecu pa vrlo često zanemarimo u odgoju vlastitu djecu već to rade supruge imama.

Sve prethodno kazano i mnogo više od toga bila je hadži Fatima hanuma Karaga, jednostavna i dobroćudna žena, koju je krasila blagost, plemenitost, nenametljivost i požrtvovanost za svoj džem’at.

U posljednjim godinama života šećerna bolest joj je vidno narušila vid te je mogla vidjeti samo na jedno oko ali nikad iz njezinih usta nije se čula nijedna riječ nezadovoljstva ili teškoće osim blagog osmijeha i dvije riječi: “Dobro je, hvala Bogu”.

Po njezinoj želi, Fatima-hanuma je ukopana u rodnom zavičaju, Vincu gdje joj je klanjata dženaza-namaz u prisustvu brojnih imama, glavnih imama ali i sisačkih džem’atlija koji su autobusom došli ispratiti svoju “hodžincu”, kako su je od milja zvali.

U Sisku dženazu-namaz predvodio je unuk Mirza ef. Žerić, a u Vincu sin Zuhdija ef. Karaga.

Molimo Allaha dž.š. da je nagradi za njezin trud lijepim Džennetom, a njezinoj porodici podari sabura. Amin!